ایده گردشگری برای روستای نیارک

ایده گردشگری و توریسم روستایی برای روستای نیارک در لوشان – ترکیه و مالزی الگوی توسعه پایدار

برای دوره کارشناسی در یکی از شهرهای ایران در حال تحصیل بودم. جلوی سواری نشسته بودم و منتظر بودم تا ماشین پر شه و حرکت کنه و به مقصد برسیم که یه دفعه دیدیم یه آقای مسنی اومد و جلوی ماشین کنار من نشست.

در حالی که سه تا صندلی عقب خودرو کاملا خالی بود. بهش گفتم پدر جان سه تا صندلی عقبی خالیه ها که در پاسخ گفت پسر جان من زن نیستم، اگه تو زنی برو عثب بنشین!

و داشتم از تعجب شاخ در میاوردم که راننده در گوشم گفت، نگران نباش ساکنان قدیمی اینجا باور دارند صندلی عقب مخصوص خانمهاست!!!

و خیالم راحت شد!

یا یکبار رفته بودم آرایشگاه و از آقای آرایشگر خواهش کردم ریشم رو بزنه و ایشون گفت چون جوون هستی ازت دلگیر نمیشم، اما جوان به نظرت زشت نیست من با این سن بیام محاسن تو رو بزنم!؟

اما از نظر من بدون اینکه قصد بی احترامی داشته باشم، فکر می کردم ایشون شغل شریف آرایشگری دارند و خب کارشون این هست.

و خیلی چیزهای دیگه که از نظر من که از تهران رفته بودم بسیار عجیب بود.

ما ورودی اولی بودیم که دانشگاه در اون شهر افتتاح شده بود و هنوز درب دانشگاه ساخته نشده بود.

و حالا نتیجه حرفام اینکه

چند سال که از عمر دانشگاه گذشت و دانشجوهای مختلف از شهرهای مختلف به اون شهر اومدن و رفتند فرهنگ و سطح زندگی و درآمد مردم اون شهر بطور عجیب و غریبی بهبود پیدا کرد.

فن بیان، مهربانی، همزیستی مسالمت آمیز و فرهنگ اون شهر رشد بسیار زیادی کرد و همه اونها نتیجه ورود فرهنگهای متفاوت به اون شهر کوچک بود.

مالزی و ترکیه الگوی توسعه پایدار

سینما و مرکز خرید مالزی در سایت اخبار مالزی www.Plus60.ir

من با بخش تبلیغات گوگل در مالزی همکاری می کردم. بیشتر در کوالالامپور بودم که خب هر نوع توریستی از هر جای دنیای میاد. اما همون بار اول و سال اول به ملاکا Melaakaa رفتم که یکی از ایالتهای بسیار سرسبز مالزی هست، اما از کوالالامپور فاصله داره.

نکته و حس جالبی که بار اول تو یکی از پارک های بزرگ ملاکا داشتم قدم می زدم اینکه همه داشتند به من به عنوان توریست نگاه می کردند و من به اونا نگاه می کردم.

من پیش خودم می گفتم پسر اینا خارجینا !

اما یه کم که گذشت تو دلم گفتم نه بابا اینا که داخلی ان، اینطور که اینا نگاه می کنند، پس من واسه اینا خارجیم

منظورم از این شوخی، نوع نگاه و اهمیتی است که باید به زیرساختهای گردشگری خودمون داشته باشیم…

ایده گردشگری و توریسم برای روستای نیارک

کرونا همه چیز رو تحت تاثیر خودش قرار داده . مخصوصا صنعت گردشگری و توریسم دنیا رو. شاید خیلیا باور داشته باشند همینکه واکسن کرونا زده بشه، گردشگری بطور انفجاری در سراسر جهان افزایش پیدا می کنه که نظر اونها محترم، اما به نظر من اینطور نخواهد بود. چون مردم از نظر روانی با دست دادن، لمس و مخصوصا با نفس کشیدن آزاد و بدون استرس مشکل روانی جدی خواهند داشت و این روانپزشکان و پزشکان پوست مو و زیبائی هستند که تا ماه ها بصورت انفجاری و به درستی کسب و کار پر رونقی خواهند داشت و..

اما روستای نیارک نیاز به یک تغییر ساده، بدون هزینه اما بسیار جدی در زیرساختهای گردشگری خودش داره.

توریست داخلی یا خارجی وقتی وارد روستا می شه، با خودش یه چیزای مادی و معنوی میاره و یه چیزای مادی و معنوی دیگه میبره! بعضی از اون چیزها رو ما بهش می دیم مثل ماست و پنیر و شیر محلی و … اما بعضی چیزها رو خودش با درک و شعور و برداشت خودش گلچین می کنه و می بره…!

جدای از اون در سفرنامه نویسی اینترنتی نام روستا و لوکیشن بسیار بسیار بسیار اهمیت داره که حتما باید به درستی تلفظ و مکان یابی و تگ بشه. برای نمونه تلفظ درست روستای نیارک به انگلیسی Niyarak هست، اما متاسفانه مدتهاست که در تابلوی روستای نیارک به اشتباه نوشته میشه Niarak

ایده گردشگری و توریسم روستایی برای روستای نیارک در لوشان - ترکیه و مالزی الگوی توسعه پایدار
ایده گردشگری و توریسم روستایی برای روستای نیارک در لوشان – ترکیه و مالزی الگوی توسعه پایدار

https://en.wikipedia.org/wiki/Niyarak

https://www.google.com/maps/place/Niyarak

در واقع در گوگل مپ و ویکی پدیا روستای نیارک هم به درستی Niyarak نوشته شده و از اعضای محترم دهیاری نیارک تقاضا دارم با توجه به فرسوه بودن تابلوی روستای نیارک از یکسو و همچنین نیاز به اصلاح نام، در صورت امکان دستور ساخت یک تابلوی جدید برای روستای نیارک را صادر فرمایند.

مهدی محمدی دهقانی

لیسانس مدیریت بازرگانی

مدیر سایت نیارک

www.Niyarak.ir

‫0/5 ‫(0 نظر)

درباره مرکز اطلاعات روستای نیارک | طارم | لوشان www.Niyarak.ir

مهدی محمدی دهقانی هستم مدیر وب سایت مرکز اطلاعات روستای نیارک قصد دارم این وب سایت رو یکی از بهترین وب سایت های اطلاعات بوم گردی و گردشگری روستایی برای نیارک کنم و نکته مهم اینه که بدون کمک شما موفق نخواهم شد.

همچنین ببینید

به پاس زحمات مردی که خاطره های خوب برای کودکان دیروز ساخت. عموی من واقعا مَشدی بود.

مشد حسن عموی روستای نیارک

به پاس قدردانی از مردی که خاطره های خوب برای کودکان دیروز ساخت. عموی من …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *