قابل توجه مسئولان محترم!

قابل توجه مسئولان محترم درباره توجه به روستا، امکانات روستا و توسعه ظرفیت های گردشگری روستایی و توریسم پزشکی

لطفا به این سازه نگاه کنید

یک سازه قدیمی در روستای نیارک

به نظر شما این چه نوع سازه ای است؟ آیا این یک اثرباستانی در یک روستای تاریخی است؟

این یک سازه مهندسی در روستای نیارک واقع در لوشان از شهرستان رودبار می باشد. گفته شده زمانی که در تقسیم بندی ها قرار بود روستای نیارک زیرمجموعه استان زنجان باشد مسئولان این استان اقدام به تاسیس این سازه برای احداث بیمارستان کردند، اما پس از انکه روشن شد که روستای نیارک جائی در تقسیم بندی استان زنجان ندارد، از آنزمان این سازه نیمه کاره رها شده است.

روستای نیارک درمانگاه و بهداری مناسبی دارد و همچنین اورژانسی که در تمام ساعات شبانه روز به اهالی روستای نیارک و روستاهای اطراف خدمات رسانی مناسبی می کنند، اما برای این سازه یک ایده بهتر دارم!

پیشنهاد جایگزین برای این سازه

ایده من پیشنهاد ساخت یک بیمارستان مدرن و کاملا مجهز در روستای نیارک می باشد!

شاید در نگاه اول ساخت یک بیمارستان مدرن و پیشرفته در قلب یک روستای تاریخی ایده چندان جالبی نباشد، اما در راستای توسعه بوم گردشگری و گردشگری روستائی احداث یک بیمارستان مدرن در روستا جدای از افزایش روحیه و انگیزه روستائیان برای مهاجرت نکردن به شهر، باعث جذب گردشگر پزشکی خارجی نیز می شود.

و مسئولان روزهای خاصی از هفته یا ماه را به پزشکان مشهور و برند پایتخت اختصاص داده و بیماران خارجی را در این بیمارستان مدرن روستائی پذیرش نمایند تا جدای از رسیدگی به کار درمان و توریسم درمانی، از جاذیه های گردشگری روستاهای زیبای ایران هم استفاده کنند.

یک عکس زیبا از روستای نیارک در فروردین 1399

این مهم مخصوصا برای بیماران ریوی که پیشنهاد اولیه پزشکان رفتن به جای خوش آب و هوا است لزوم احداث بیمارستان مدرن را در یک روستای خوش آب و هوا بیش از پیش توجیه پذیر می کند.

اما یک مشکل وجود دارد و اینکه گویا این سازه در تقسیم بندی نامتعارف زاده شده است!

مشکل از کجاست و چرا سازه به پایان نمی رسد؟

در واقع اگر هزینه نخستین ساخت این سازه توسط بودجه استان زنجان تکمیل شده باشد، در نتیجه جزء اموال استان زنجان است و این یعنی اینکه مسئولان محلی استان قزوین یا زنجان به درستی توجیه و یا اختیار لازم برای تکمیل این پروژه را ندارند!

از این رو از مسئولان عالی رتبه درخواست داریم تا با اختیارات ویژه خود نسبت به تکمیل این سازه اقدام نمایند.زیرا اگر این سازه همینطور بماند در آینده ای نزدیک به عنوان یک میراث فرهنگی و “اثر باستانی تازه ساخت” و البته نه چندان افتخارآور در کارنامه مسئولان درج خواهد شد!

امیدوارم نمایندگان محترم خانم فاطمه محمدبیگی و آقای مهندس لطف‌الله سیاه کلی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس یازدهم با تذکر کتبی توجه مسئولان بلندمرتبه را به این سازه جلب نماید.

مخصوصا اینکه خانم فاطمه محمدبیگی پزشک متخصص در زمینه طب سنتی می باشند.

چنانچه مسئولان محترم پیشنهادی برای این سازه دارند لطفا نظر خود را از فرم پایین همین صفحه بفرمایند.

مهدی محمدی دهقانی

مرکز اطلاعات روستای نیارک

www.Niyarak.ir

پی نوشت:

سالها قبل نوشته طنزی درباره این سازه نوشتم و آقای صادق جلوخانی نیارکی لطف کردند در وبلاگشان قرار دادند http://digitalniarak.blogfa.com/

اما گویا چون طنز بود از سوی مسئولین جدی گرفته نشد! از این رو دوباره قرار می دهم:

امروز می خوام درباره موضوع مهم و جالبی صحبت کنم. یعنی ساخت بیمارستانی برای یک روستا که اسکلتش تا چند سال دیگه جزء آثار باستانی خواهد شد!

در روستای نیارک در بخش طارم سفلی (لوشان) قرار بود بعد از زلزله رودبار و منجیل ۱۳۶۹ که خرابیهای زیادی هم در اون روستا ایجاد کرد بیمارستانی ساخته بشه که هنوزم که هنوزه ساخته نشده.

یعنی ساخته شده ها اما فقط اسکلتش ساخته شده که ای کاش همونم ساخته نمی شد. چون یک الگوی موفق از هدر دادن سرمایه،  استهلاک سازه و آئینه دق اهالی روستا شده.

البته من دقیق خبر ندارم شاید مسئولان برنامه دیگه ای برای این سازه دارند و شاید می خوان نگه دارن تا به عنوان یک اثر تاریخی مثل خرابه های آثار باستانی، یک جاذبه توریستی بشه ! و ادعا کنند که ما چند هزار سال پیش چنین سازه مهندسی شده ای داشتیم ! و با فروتنی تمام افتخار ساخت این سازه رو به نام پیشینیان ثبت کنند !

راستی یاد جوک آبادانیه افتادئم که می گن تو شهرتون آثار باستانی دارید ، می گه نه اما داریم چندتائی می سازیم !

از این رو گفتم چون از ما ایرانیها که بخاطر فرهنگ غلط هست هیچ چیزی بعید نیست !

البته اگه چنین ایده ای دارید باید عرض کنم که هزینه های جانبی چنین پروژه ای بسیار زیاد تر هست. از جمله ساخت راه امن و پیشرفته، ساخت هتل و مجموعه های رفاهی در کنار این سازه و … برای جلب نظر گردشگران.

 این سازه قدیمی در شرق روستای نیارک قرار داره. و نمی دونم چرا تا به حال ساخته نشده . ولی باید پرسید اصلا بر اساس چه معیاری ساخته شد که الان رها شده ؟اما جدای از بخش طنز این نوشتار چند نکته را خدمت مسئولات محترم عرض می کنم :

۱- روستای نیارک یک روستای مرکز بوده و از روستاهای اطراف برای رفع احتیاجات و حتی تحصیل به این روستا می آیند !

۲- امسال تعداد ۱۸۰ خانه جدید در حال ساخت می باشد(نقل قول بدون منبع)  که به دلیل آب و هوای خوب و کوهستانی مورد اقبال دوباره واقع شده و یقینا ساخت چنین بیمارستانی می تواند رشد این ساخت و ساز را بیشتر کرده و از مهاجرت به شهرها هم جلوگیری کند.

روستای نیارک دارای یک مرکز بهداشتی درمانی با ۲۵۰ متر مربع فضا می باشد که در سال ۱۳۵۲ ساخته شده که دارای یک پزشک، یک ماما و سه بهورز می باشد.

و اما نکات دیگر درباره این روستا: روستای نیارک این روزها به شدت با مشکل کم آبی مواجه است. به بیان بهتر یک روز در میان و تنها یک ساعت که بخشی از آن هم هوا می باشد آب وصل می شود !

که در این راستا این پیشنهادات را دارم :

در اطراف روستای نیارک در پائیز، زمستان و بهار آب بسیار زیادی جاری می شود که ساخت یک سد در آنجا می تواند مشکل کم آبی را رفع کرده و باعث رونق کشاورزی و باغداری این روستا شود.

 و نکته پایانی که در ظاهر شاید چندان مهم نباشد، اما به نظرمن اهمیت زیادی دارد و اینکه در راه لوشان به نیارک یک چشمه وجود دارد که از دل کوه سرازیر می شود و مسافران زیادی از ان استفاده می کنند. درجلوی این چشمه با بطری های پلاستیکی  آب جو (ماء شعیر) برای هدایت آب استفاده شده که من فکر می کنم به علت تابش مستقیم و شدید آفتاب در ظهر، این بطری باعث ایجاد بیماری یا سرطان شود که البته مسئولان بهداشت باید برسی و اظهار نظر که اگر چنین بود یک راه مناسب و بهداشتی برای این چشمه ایجاد شود.

به بیان بهتر شاید این در ظاهر مهم نباشد ، اما اگر همین بی توجهی کوچک واقعا باعث ایجاد بیماری در آینده شود، آیا می دانید چقدر هزینه درمان انواع بیماری ها در آینده جلوگیری می شود ؟ و با ساخت یک هدایتگر بهداشتی آب و یک بار هزینه کردن چقدر از هزینه های سرسام اور درمان در آینده جلوگیری خواهد شد ؟

‫0/5 ‫(0 نظر)

درباره مرکز اطلاعات روستای نیارک | طارم | لوشان www.Niyarak.ir

مهدی محمدی دهقانی هستم مدیر وب سایت مرکز اطلاعات روستای نیارک قصد دارم این وب سایت رو یکی از بهترین وب سایت های اطلاعات بوم گردی و گردشگری روستایی برای نیارک کنم و نکته مهم اینه که بدون کمک شما موفق نخواهم شد.

همچنین ببینید

تولید انواع درب آهنی لوکس برای درب حیاط ، درب ویلا ، درب باغ و درب پارکینگ در گیلان - رشت و قزوین

درب لوکس در گیلان – رشت – قزوین

تولید انواع درب آهنی لوکس برای درب حیاط ، درب ویلا ، درب باغ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *